20 EYLÜL DÜNYA JİNEKOLOJİK ONKOLOJİ GÜNÜ ETKİNLİĞİMİZ

European Network of Gynaecological Cancers Advocacy Groups, Avrupa Jinekolojik Kanserleri Hasta Dernekleri Birliği (ENGAGe) üyesi ülkeler tarafından, jinekolojik kanserler konusunda farkındalığın arttırılması, kadınlarda ve doktorlarda gerekli davranışsal ve iletişimsel soruların çözülmesi, kadınların bu kanserlerin önlenmesi konusunda daha aktif olmaları için 2019 yılında 20 Eylül  Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü (World GO-Gynecologic Oncology – Day) ilan edilmiştir. Avrupa genelinde 20’nin üzerinde ülkede düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında 20 Eylül 2019 günü tüm ülkelerde “gofor” hashtagi (#gofor) ile sosyal medya kampanyaları yürütülmüş, etkinlikler kapsamında, doktorlar ile hastalar birlikte çeşitli spor etkinliklerinde bir araya gelmişlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) ve onlarca diğer sivil toplum örgütünce desteklenen etkinlikler Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İsrail, İrlanda, İtalya, Kazakistan, Norveç, Polonya, Romanya, İsveç, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yer aldığı toplam 20’nin üzerinde ülkede yürütülmüş olup, 20 Eylül 2019 Cuma günü bu ülkelerde yürütülen çalışmalar, uluslararası kampanya sayfaları ve sosyal medya hesaplarından da paylaşılmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de baş gösteren Covid-19 pandemi sürecinden dolayı bu yıl geniş katılımlı bir etkinlik yapılamayacağından dolayı bizler de konusunda uzman hocalarımızla webinar yaparak takipçilerimizle bir araya geldik.

Gönüllü Olmak İster misiniz?

Gönüllü olmak için internet sayfamızda yer alan gönüllü formunu doldurup bize yollamanız yeterlidir. Başvurusu kabul edilen tüm gönüllü adayları, gönüllü koordinatörümüz tarafından organize edilen Tanıtım Toplantısı’na davet edilir. Tanıtım toplantısına katılım, gönüllülük sürecinin ilk adımıdır.