HASTA-DOKTOR İLETİŞİMİ

Doğru iletişim için hasta ve yakınlarına yönelik anahtar öneriler

  • Hasta yakınları, hastalarının hastalıkları konusunda bilgi edinme çabalarını engellememeli ve hekimine yeterince bilgilendirmesi konusunda kolaylık sağlamalılar.
  • Tedavilerini üstlenen hekimler ile güven veren bir iletişim tarzı içinde olmalı ve merak ettikleri konuları sormalı, düşüncelerini dürüstlükle paylaşmalılar.
  • Tedavi süresini, tedaviden elde edilecek başarı oranlarını, başarısızlık durumunda onları nelerin beklediğini kapsamlı sorgulamalılar.
  • Ülkemizde onaylı olmayan ilaçlar, insani amaçlı erken erişim programları ve klinik araştırmaların kendileri için uygun olup olmadığı tedavi planı öncesi sorgulanmalı.
  • Hekimleri ile ayaküstü görüşmeye çalışmamalı, randevu öncesi sorularını yazılı olarak hazırlamalı ve randevusuz görüşme çabası içinde olmamalı.
  • Tedavisini üstlenen hekimin haberi olmadan alternatif tıp ürünleri gibi hastasını tehlikeye atabilecek uygulamalar yapmamalı ve hekimine, ek tedavi alacaksa mutlaka bilgi vermeli.
  • Onkoloji alanında en sık ihtiyaç duyulan şey ikinci görüşalmaktır. Bu durumu da hekiminden saklamamalı, gerektiğinde kapsamlı tıbbi öyküsünü içeren epikrizini talep etmeli ve sonuçta aldığı önerileri hekimi ile paylaşmalı.
  • Hekimine tüm tıbbi süreçlerde yardımcı olmalı, onun alacağı zor kararlara katılım sağlamalı.

Önemli Not: Yukarıdaki bilgileri içeren kılavuzun hazırlanmasında Amerikan Kanser Derneği (ASCO), doktorlarla hasta ve yakınlarının güven, empati ve dürüstlük ilişkisi kurabilmesine yardımcı olabilmeyi amaçlamıştır.

Sayın Hocamız Prof. Dr. Mustafa Özdoğan bu yazıya kendi tecrübeleri ve akademik yayınlarından alıntılar yaparak hasta-hekim iletişimine bir ışık tutmak istemiştir.

Referans:

https://www.drozdogan.com/hasta-hasta-yakini-ve-hekim-iletisimi-nasil-olmali/

Hasta Doktorundan Ne Bekler?

Birlikte hayatımızın dönüm maçına çıktığımız doktorlarımız, hemşirelerimiz, sağlık ekibimiz; sizlere güvenmek bizler için çok önemli.

Bizlerle, empati kurabilen, güven veren, ismimizle hitap eden, dürüst, düşünceli ve gülümseyen sağlık çalışanları bize en büyük destek olacaktır.

Sizler, bize ismimizle hitap ettiğinizde, bizler kendimizi daha değerli hissediyoruz.

Kemoterapi zorlu bir süreç. Bu süreç de bizleri olumsuz etkiliyor. Bizlerin; kaybettiğimiz organlarımızın, değişen görüntümüzün, değişen hayatımızın ve  yapamadıklarımızın yasını tuttuğumuzu unutmayın lütfen. Hasta olmanın dışında başka kimliklerimiz de var.

İhtiyaçlarımız, ailevi ve toplumsal rollerimiz var. Lütfen bizleri sadece hastalığımızla sınırlı görmeyin. Yaşamı seviyoruz. Bize zaman ayırın, duygularımızı dikkate alın.

Bu yolculukta sizler bizim en değerli yol arkadaşlarımızsınız. Bizim için çok kıymetlisiniz. Bizlere de sizin için kıymetli olduğumuzu hissettirmeniz çok değerli. Bu yolda daima yanımızda olduğunuzu bilmek, bize kendimizi daha güçlü ve mutlu hissettirecek.

Gönüllü Olmak İster misiniz?

Gönüllü olmak için internet sayfamızda yer alan gönüllü formunu doldurup bize yollamanız yeterlidir. Başvurusu kabul edilen tüm gönüllü adayları, gönüllü koordinatörümüz tarafından organize edilen Tanıtım Toplantısı’na davet edilir. Tanıtım toplantısına katılım, gönüllülük sürecinin ilk adımıdır.